Страхова подія Оплата Viber бот Email
#ДокторТАС #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я

Скринінгові тести – що варто знати?

Роман Бабич
30.08.2021
10хв
2115
0

Ми продовжуємо інформувати Вас щодо сучасних скрінінгових програм та ключових аспектів ранньої діагностики онкологічних захворювань. Попередній блог на цю тему можна почитати тут.

В даний час, базуючись на рекомендаціях Європейської ради, всі європейські країни мають єдиний підхід до типових скринінгових тестів на рак молочних залоз, рак шийки матки та товстої кишки.
Відповідно, існують вікові рекомендації та «найкращі практики» щодо скринінгу того чи іншого типу з найбільш розповсюджених злоякісних новоутворень на ранніх термінах, коли лікування найкраще діє.

 

Які скринінгові тести найбільш ефективні?

  • Мамографія – метод вибору для раннього виявлення раку молочної залози. Рекомендується жінкам, віком від 40 років, та тим, які мають середній ризик розвитку раку молочної залози, проходити мамографію кожні два роки.
  • Цервікальний скринінг (ПАП-тест на основі рідинної цитології) може виявити аномальні клітини в шийці матки, які можуть перерости в рак.
  • Тест на ВПЛ (вірус папіломи людини) шукає вірус, який може спричинити ці клітинні зміни. Рекомендується жінкам, вже з 21 року, при отриманні нормальних результатів, необхідно повторювати раз в три роки.
  • Колоноскопія– скринінг-тест вибору у зв’язку з тим, що рак товстої кишки майже завжди розвивається з передракових поліпів (аномальних розростань). Рекомендується проводити з 40 років, раз на п’ять років, що допомагає виявити передракові поліпи, тому їх можна видалити, перш ніж вони перетворяться на рак.

Звісно, недоречно реалізувати єдину, уніфіковану програму скринінгу за типом раку для всіх країн. При цьому, слід пам’ятати, що у багатьох випадках немає реальної ґрунтовної причини для величезної варіації у трьох програмах скринінгу на рак.
Для нашої держави успішне розповсюдження скринінгу потенційно мало б вплив на життя сотень тисяч людей, адже організовані скринінгові програми для населення можуть бути дуже ефективним інструментом у зменшенні нерівномірності доступу до системи охорони здоров’я. Але одночасно це збільшило б тиск і на наявні клінічні та економічні ресурси.

Скринінгові тести

Успішна профілактика раку вимагає широких знань про причинно-наслідкові зв'язки, розвиток, виявлення і шляхи запобігання. Процедури скринінгу можуть бути змістовними та клінічно виправданими дослідженнями лише з фокусом на певні типи раку. Деякі фактори проведення скринінгів без контролю та відповідності ступеню ризику виникнення раку можуть призвести до того, що час виживання здаватиметься кращим, ніж він є насправді.

 

Що таке час виживання?

Як правило, час виживання хворих на рак вимірюється з дня діагностики раку до дня втрати ними життя.
Щодо самої діагностики, пацієнтам часто ставлять діагноз після того, як вони відчувають певні скарги та симптоми раку. Відповідно, скринінговий тест призводить до діагностики раку ще до появи у пацієнта будь-яких симптомів, як результат - час виживання пацієнта збільшується, оскільки дещо раніше змістилася дата діагностики. Це збільшення часу виживання створює ілюзію, що обстежені пацієнти живуть довше, коли цього може насправді не відбуватися. Це називається упередженням часу настання.
Можливо, єдина причина, по якій час виживання здається довшим, полягає в тому, що для діагностованих пацієнтів дата діагностики відбувається раніше за часом. Але одночасно можуть померти як і обстежені пацієнти, так і ті, що не мали скринінгового тесту.

 

Чим небезпечна надмірна діагностика?

Іноді скринінгові тести виявляють ракові захворювання, які не мають значення, тобто негативного впливу на стан здоров’я, оскільки вони зникли б самі по собі або ніколи не викликали жодних симптомів. Ці раки ніколи не були б виявлені, якби не скринінговий тест (наприклад, комп’ютерна томографія). Виявлення таких видів раку називається надмірною діагностикою. Через надмірну діагностику може здаватися, що все більше людей переживають рак та живуть довше після лікування, але, насправді, це люди, які б і так не померли б від раку.
Люди, які вирішили пройти скринінгові тести, часто більш відповідально ставляться до здоров'я, ніж загальна громадськість, тобто схильні робити й інші активності та заходи здорового способу життя. Люди з раком на ранніх стадіях, виявлені скринінгом, можуть жити довше, ніж люди, які не проходять скринінг - але через переваги здорового способу життя, а не через сам скринінг.

Ще один статистично доведений факт - живуть довше й ті, хто мають поліси страхування життя та здоров'я.
Однак тут немає нічого дивного, адже, в разі діагностування захворювання, тим більше такого, як рак, Клієнт страхової компанії не витрачатиме дорогоцінний час на пошук грошей на лікування - бо всі витрати візьме на себе страхова.
Дізнайтесь більше, як це працює, в нашій програмі "Доктор ТАС" >>

Живіть довго-довго та будьте здорові! До наступних зустрічей! 

 

Скринінгові тести

 

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Може бути цікаво

Стаття як працює ТАС-Лікар?
Страхові виплати
1
58
Як працює програма “ТАС-Лікар”?
Ми продовжуємо розповідати вам реальні історії наших виплат – і цього разу пропонуємо розібрати цікавий кейс за програмою “ТАС-Лікар”. Наше знайомство з Клієнтом відбулося в січні 2021 року, коли 56-річний чоловік оформив для себе програму “Доктор ТАС” (так називався попередник “ТАС-Лікаря”). Влітку того ж року в чоловіка був діагностований рак кишківника і ми взялися за […]
Читати далі
Стаття Як оплатити страховку ТАС Лайф через монобанк
Спеціальні рубрики
12
162
А страховку TAS Life оплатити mono?
Ваша улюблена страхова компанія та її фанТАСтичний партнер – monobank – придумали, як зробити життя наших спільних Клієнтів більш комфортним! Відтепер у вас є можливість сплачувати страхові внески за будь-яким договором TAS Life через улюблений додаток mono. Та про все по порядку! Що саме змінилось? Раніше наші Клієнти могли сплатити внески: на сторінці “Оплата” на […]
Читати далі
Стаття ТАС-Пенсія
Все про пенсію
2
613
Рекордна виплата за програмою “ТАС-Пенсія”
В цю середу ми зробили виплату за програмою “ТАС-Пенсія” і наразі це наша найбільша виплата з початку року. Але не тільки через велику суму ми вирішили розповісти вам про цей кейс. А ще й тому, що він гарно ілюструє, як працюють пенсійні страхові продукти.   В 2019 році до нас звернулась 70-річна Клієнтка із бажанням […]
Читати далі
Стаття страхова компанія John Hancock
Спеціальні рубрики
5
294
7 запитань до компанії John Hancock
Всесвітньо-відома американська страхова компанія John Hancock, що є засновницею нашого партнера – страхового пулу IGP, зібрала на своєму сайті найбільш часті запитання, на які їм доводилось відповідати протягом своєї роботи. Впевнені, багатьом нашим читачам також буде цікаво дізнатись на них відповідь. Також ми додали від себе корисні підказки, що допоможуть зорієнтуватись в страхових продуктах та […]
Читати далі
Стаття Елізабет Голмс
Спеціальні рубрики
8
164
Theranos: Від революції в медицині до краху афери
Якщо ви вперше чуєте ім’я Елізабет Голмс чи назву її компанії Theranos – сідайте зручніше, бо це одна з найцікавіших історій злету та падіння за останні десятиліття.   Злет… Американка Елізабет Голмс вже від народження отримала величезний бонус для вдалого старту в житті. Народилась у Вашингтоні в заможній та впливовій родині – її батько був […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансовий хомпетентностей для 10-12 класів
Для батьків
15
205
Рамка фінансових компетентностей для дітей 16-18 років
Це останній розділ, присвячений Рамці фінансових компетентностей для дітей та молоді. Перші три можна передивитись за цими посиланнями: Дошкільнята Діти 6-10 років Підлітки 11-15 років А цього разу мова піде про її найстаршу вікову групу – учнів 10-12 класів. Тут ми пропонуємо зупинитись на такому понятті, як профільна середня освіта. Адже саме так, згідно нового […]
Читати далі
Стаття Як працює страхування життя
Для батьків
1
375
Як працює страхування життя – або “подарунок з відстрочкою”
Вчора ми здійснили одну цікаву виплату, а вже сьогодні – розповідаємо про це в нашому блозі. Цікава вона тим, що на її прикладі можна показати, як в страхуванні життя працюють одразу декілька факторів. Отже, все почалось у 2014 році, коли мешканка Кривого Рогу застрахувала свою 11-річну дочку 27 лютого, прям у день її народження, зробивши […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Для батьків
13
227
Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Це передостанній блог з серії, яка висвітлює зміст Рамки фінансових компетентностей дітей та молоді, що була нещодавно розроблена та запропонована Робочою групою, до складу якої увійшли МОН, НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, можна подивитись за цим посиланням, а другу, про учнів 1-4 класів – […]
Читати далі
Стаття Як зробити щасливу маму
Для батьків
3
290
Як зробити щасливу маму?
В інтернеті ходить мем «пішла робити щасливу маму». Не було б так смішно, якби не було так правдиво. Адже насправді емоційний стан мами впливає на всю родину. Згадайте, якщо у вас гарний настрій, то і погану оцінку в школі ви сприймете як «нічого страшного», розкидані речі злять, але не такою мірою, що ви готові їх […]
Читати далі
Стаття
Для батьків
11
279
Рамка фінансових компетентностей для дітей 6-10 років
В цьому блозі ми продовжуємо знайомити вас із переліком навичок та вмінь для дітей та молоді України, яку запропонувала Міжвідомча робоча група у складі фахівців Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки України та Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, […]
Читати далі