Роман Бабич

Онко-скринінг: плюси та мінуси

12.05.2021 936

Як і обіцяли, в цій статті ми підготували для Вас інформацію, щодо переваг та недоліків різних сучасних скрінінгових програм та загалом перспективи ранньої діагностики для суттєвого зниження смертності від онкологічних захворювань.

Що таке, взагалі, скринінг?

Це стратегія в організації охорони здоров’я, метою якої є лише виявлення або ж виключення захворювань у клінічно безсимптомних осіб. Отже, скринінг дозволяє виявляти захворювання в їх ранніх, безсимптомних стадіях, на яких лікування ефективніше.

 

Онко-скринінг

На сторінці новітнього діагностичного центру в Індії HMZ Laboratories, що займається діагностикою онкологічних захворювань, дуже просто і доступно описано природу цих захворювань: у звичайних обставинах наш організм підтримує баланс між ростом клітини та її загибеллю, тому коли цей баланс порушується і клітини ростуть неконтрольовано, народжується рак.

В блозі з Cancer Research UK акцентують увагу, що корисність скринінгу на рак на початкових стадіях діагностування хвороби переважає його шкоду. Те ж саме можна сказати і про інші технології, які дають нам все більше можливостей звертати увагу на будь-які зміни в нашому тілі.
Звісно інформація – це сила, але її потрібно використовувати так, щоб ми не хворіли та не погіршували свій психоемоційний стан в гонитві за здоров’ям.

Можливості сучасної медицини дозволяють виділяти сім’ї з несприятливою спадковою схильністю і імунологічною недостатністю, що збільшує ризик появи злоякісних пухлин. Таким людям рекомендується уникати контактів з канцерогенами і вести здоровий спосіб життя.

Первинна профілактика онкологічних захворювань дозволяє знизити ймовірність розвитку злоякісного процесу на 70-90%!

Для онкологічних захворювань дуже гострим є питання ранньої діагностики.
Вторинна профілактика раку являє собою медичні заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що забезпечує високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.
Сьогодні можна стверджувати, що рак більше не є невиліковною хворобою:

Більше половини людей, які захворіли на рак, живуть понад п’ять років з моменту встановлення діагнозу, а при деяких типах раку та своєчасному лікуванні — 80–95% пацієнтів живуть понад 10–15 років.

 

профілактика онкологічних захворювань

Перейдемо безпосередньо до переваг та недоліків скринінгу на рак того чи іншого типу.

До безперечних плюсів цього виду діагностики, відноситься те, що ракові пухлини можуть виявити, ще до того, як у людини з’являться перші симптоми, що дозволяє забезпечити ранній початок лікування з розрахунку на полегшення стану пацієнтів і зниження смертності.
Слід розуміти, що ще до моменту появи будь-яких симптомів ракові клітини можуть зростати і поширюватися організмом, тим самим ускладнювати подальшу тактику лікування.

До недоліків скринінгових обстежень відносять ускладнення при проведенні (на приклад, кровотечі), та проблеми, пов’язані з хибно позитивними та помилково негативними результатами тестів.
Крім цього ми повинні чесно сказати, що жодна діагностика не замінить самого лікування, а сам процес виявлення раку може привести до психосоматичних розладів та знизити загальну тривалість життя.

Важливо пам’ятати, що коли Ваш лікар пропонує Вам скринінговий тест, це не завжди означає, що він або вона вважає, що у Вас рак.
Скринінгові тести зазвичай не діагностують рак. Якщо результат скринінгового тесту є ненормальним, може бути проведено більше тестів для перевірки на рак відповідно до затверджених протоколів діагностики.

 

профілактика онкологічних захворювань

Що важливо знати перед онко-скринінгом?

Перед проведенням скринінгового тесту важливо обговорити усі його деталі зі своїм лікарем, або замовити вже існуючу сервісну послугу «другої думки» (second opinion).
Кожен скринінговий тест може нести як користь, так і шкоду. Ваш лікар зобов’язаний пояснити Вам усі нюанси та скоординувати Вас до рішення про те, чи підходить цей скринінговий тест для Вас, чи ні.
Це називається проінформованим та спільним прийняттям рішень.
І лише після того, як Ви зрозумієте переваги та шкоду скринінгового тесту, приймайте рішеня, чи варто його проходити, спираючись на те, що є найкращим для Вас.

Наприклад, скринінгова мамографія може виявити ущільнення в грудях. Однак ця шишка може бути як злоякісною пухлиною, так і чимось іншим. Тож знадобиться провести додаткові діагностичні дослідження, щоб це з’ясувати. Діагностичні дослідження можуть включати, на приклад, біопсію, при якій клітини або тканини видаляють, щоб патологоанатом міг перевірити їх під мікроскопом на наявність ознак раку.

Отже, скринінг – це не кінцева мета, це один з інструментів, яким треба вміти користуватися з користю та усвідомлено.

До наступних зустрічей! Будьте здорові!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти