Страхова подія Оплата Viber бот Email
#ТАС_про_ЗДОРОВ'Я

Онко-скринінг: плюси та мінуси

Роман Бабич
12.05.2021
6хв
2418

Як і обіцяли, в цій статті ми підготували для Вас інформацію, щодо переваг та недоліків різних сучасних скрінінгових програм та загалом перспективи ранньої діагностики для суттєвого зниження смертності від онкологічних захворювань.

Що таке, взагалі, скринінг?

Це стратегія в організації охорони здоров'я, метою якої є лише виявлення або ж виключення захворювань у клінічно безсимптомних осіб. Отже, скринінг дозволяє виявляти захворювання в їх ранніх, безсимптомних стадіях, на яких лікування ефективніше.

 

Онко-скринінг

На сторінці новітнього діагностичного центру в Індії HMZ Laboratories, що займається діагностикою онкологічних захворювань, дуже просто і доступно описано природу цих захворювань: у звичайних обставинах наш організм підтримує баланс між ростом клітини та її загибеллю, тому коли цей баланс порушується і клітини ростуть неконтрольовано, народжується рак.

В блозі з Cancer Research UK акцентують увагу, що корисність скринінгу на рак на початкових стадіях діагностування хвороби переважає його шкоду. Те ж саме можна сказати і про інші технології, які дають нам все більше можливостей звертати увагу на будь-які зміни в нашому тілі.
Звісно інформація - це сила, але її потрібно використовувати так, щоб ми не хворіли та не погіршували свій психоемоційний стан в гонитві за здоров'ям.

Можливості сучасної медицини дозволяють виділяти сім’ї з несприятливою спадковою схильністю і імунологічною недостатністю, що збільшує ризик появи злоякісних пухлин. Таким людям рекомендується уникати контактів з канцерогенами і вести здоровий спосіб життя.

Первинна профілактика онкологічних захворювань дозволяє знизити ймовірність розвитку злоякісного процесу на 70-90%!

Для онкологічних захворювань дуже гострим є питання ранньої діагностики.
Вторинна профілактика раку являє собою медичні заходи, спрямовані на діагностику передпухлинних станів, а також виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що забезпечує високу ефективність як хіміотерапевтичного, так і хірургічного лікування пухлини.
Сьогодні можна стверджувати, що рак більше не є невиліковною хворобою:

Більше половини людей, які захворіли на рак, живуть понад п’ять років з моменту встановлення діагнозу, а при деяких типах раку та своєчасному лікуванні — 80–95% пацієнтів живуть понад 10–15 років.

 

профілактика онкологічних захворювань

Перейдемо безпосередньо до переваг та недоліків скринінгу на рак того чи іншого типу.

До безперечних плюсів цього виду діагностики, відноситься те, що ракові пухлини можуть виявити, ще до того, як у людини з’являться перші симптоми, що дозволяє забезпечити ранній початок лікування з розрахунку на полегшення стану пацієнтів і зниження смертності.
Слід розуміти, що ще до моменту появи будь-яких симптомів ракові клітини можуть зростати і поширюватися організмом, тим самим ускладнювати подальшу тактику лікування.

До недоліків скринінгових обстежень відносять ускладнення при проведенні (на приклад, кровотечі), та проблеми, пов’язані з хибно позитивними та помилково негативними результатами тестів.
Крім цього ми повинні чесно сказати, що жодна діагностика не замінить самого лікування, а сам процес виявлення раку може привести до психосоматичних розладів та знизити загальну тривалість життя.

Важливо пам’ятати, що коли Ваш лікар пропонує Вам скринінговий тест, це не завжди означає, що він або вона вважає, що у Вас рак.
Скринінгові тести зазвичай не діагностують рак. Якщо результат скринінгового тесту є ненормальним, може бути проведено більше тестів для перевірки на рак відповідно до затверджених протоколів діагностики.

 

профілактика онкологічних захворювань

Що важливо знати перед онко-скринінгом?

Перед проведенням скринінгового тесту важливо обговорити усі його деталі зі своїм лікарем, або замовити вже існуючу сервісну послугу «другої думки» (second opinion).
Кожен скринінговий тест може нести як користь, так і шкоду. Ваш лікар зобов’язаний пояснити Вам усі нюанси та скоординувати Вас до рішення про те, чи підходить цей скринінговий тест для Вас, чи ні.
Це називається проінформованим та спільним прийняттям рішень.
І лише після того, як Ви зрозумієте переваги та шкоду скринінгового тесту, приймайте рішеня, чи варто його проходити, спираючись на те, що є найкращим для Вас.

Наприклад, скринінгова мамографія може виявити ущільнення в грудях. Однак ця шишка може бути як злоякісною пухлиною, так і чимось іншим. Тож знадобиться провести додаткові діагностичні дослідження, щоб це з’ясувати. Діагностичні дослідження можуть включати, на приклад, біопсію, при якій клітини або тканини видаляють, щоб патологоанатом міг перевірити їх під мікроскопом на наявність ознак раку.

Отже, скринінг - це не кінцева мета, це один з інструментів, яким треба вміти користуватися з користю та усвідомлено.

До наступних зустрічей! Будьте здорові!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Може бути цікаво

Стаття як працює ТАС-Лікар?
Страхові виплати
1
58
Як працює програма “ТАС-Лікар”?
Ми продовжуємо розповідати вам реальні історії наших виплат – і цього разу пропонуємо розібрати цікавий кейс за програмою “ТАС-Лікар”. Наше знайомство з Клієнтом відбулося в січні 2021 року, коли 56-річний чоловік оформив для себе програму “Доктор ТАС” (так називався попередник “ТАС-Лікаря”). Влітку того ж року в чоловіка був діагностований рак кишківника і ми взялися за […]
Читати далі
Стаття Як оплатити страховку ТАС Лайф через монобанк
Спеціальні рубрики
12
161
А страховку TAS Life оплатити mono?
Ваша улюблена страхова компанія та її фанТАСтичний партнер – monobank – придумали, як зробити життя наших спільних Клієнтів більш комфортним! Відтепер у вас є можливість сплачувати страхові внески за будь-яким договором TAS Life через улюблений додаток mono. Та про все по порядку! Що саме змінилось? Раніше наші Клієнти могли сплатити внески: на сторінці “Оплата” на […]
Читати далі
Стаття ТАС-Пенсія
Все про пенсію
2
612
Рекордна виплата за програмою “ТАС-Пенсія”
В цю середу ми зробили виплату за програмою “ТАС-Пенсія” і наразі це наша найбільша виплата з початку року. Але не тільки через велику суму ми вирішили розповісти вам про цей кейс. А ще й тому, що він гарно ілюструє, як працюють пенсійні страхові продукти.   В 2019 році до нас звернулась 70-річна Клієнтка із бажанням […]
Читати далі
Стаття страхова компанія John Hancock
Спеціальні рубрики
5
294
7 запитань до компанії John Hancock
Всесвітньо-відома американська страхова компанія John Hancock, що є засновницею нашого партнера – страхового пулу IGP, зібрала на своєму сайті найбільш часті запитання, на які їм доводилось відповідати протягом своєї роботи. Впевнені, багатьом нашим читачам також буде цікаво дізнатись на них відповідь. Також ми додали від себе корисні підказки, що допоможуть зорієнтуватись в страхових продуктах та […]
Читати далі
Стаття Елізабет Голмс
Спеціальні рубрики
8
164
Theranos: Від революції в медицині до краху афери
Якщо ви вперше чуєте ім’я Елізабет Голмс чи назву її компанії Theranos – сідайте зручніше, бо це одна з найцікавіших історій злету та падіння за останні десятиліття.   Злет… Американка Елізабет Голмс вже від народження отримала величезний бонус для вдалого старту в житті. Народилась у Вашингтоні в заможній та впливовій родині – її батько був […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансовий хомпетентностей для 10-12 класів
Для батьків
15
205
Рамка фінансових компетентностей для дітей 16-18 років
Це останній розділ, присвячений Рамці фінансових компетентностей для дітей та молоді. Перші три можна передивитись за цими посиланнями: Дошкільнята Діти 6-10 років Підлітки 11-15 років А цього разу мова піде про її найстаршу вікову групу – учнів 10-12 класів. Тут ми пропонуємо зупинитись на такому понятті, як профільна середня освіта. Адже саме так, згідно нового […]
Читати далі
Стаття Як працює страхування життя
Для батьків
1
375
Як працює страхування життя – або “подарунок з відстрочкою”
Вчора ми здійснили одну цікаву виплату, а вже сьогодні – розповідаємо про це в нашому блозі. Цікава вона тим, що на її прикладі можна показати, як в страхуванні життя працюють одразу декілька факторів. Отже, все почалось у 2014 році, коли мешканка Кривого Рогу застрахувала свою 11-річну дочку 27 лютого, прям у день її народження, зробивши […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Для батьків
13
227
Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Це передостанній блог з серії, яка висвітлює зміст Рамки фінансових компетентностей дітей та молоді, що була нещодавно розроблена та запропонована Робочою групою, до складу якої увійшли МОН, НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, можна подивитись за цим посиланням, а другу, про учнів 1-4 класів – […]
Читати далі
Стаття Як зробити щасливу маму
Для батьків
3
290
Як зробити щасливу маму?
В інтернеті ходить мем «пішла робити щасливу маму». Не було б так смішно, якби не було так правдиво. Адже насправді емоційний стан мами впливає на всю родину. Згадайте, якщо у вас гарний настрій, то і погану оцінку в школі ви сприймете як «нічого страшного», розкидані речі злять, але не такою мірою, що ви готові їх […]
Читати далі
Стаття
Для батьків
11
279
Рамка фінансових компетентностей для дітей 6-10 років
В цьому блозі ми продовжуємо знайомити вас із переліком навичок та вмінь для дітей та молоді України, яку запропонувала Міжвідомча робоча група у складі фахівців Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки України та Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, […]
Читати далі