Наталія Стихальська

Найпоширеніші фінансові помилки

15.11.2021 296

Продовжуємо серію статей з фінансової грамотності і цього разу поговоримо про фінансові помилки.
Напевно, найбільша помилка в нашому житті, яка стосується не тільки фінансів, а й інших сфер – це думати, що ще є багато часу і відкладати життя “на потім”. Цю та інші помилки розглядаємо сьогодні.

Отже, 7 найпоширеніших помилок на шляху до фінансового добробуту.

 

Відкладати етап накопичення “на потім”

Часто люди думають, що не можуть відкладати кошти, оскільки у них невелика заробітна плата. А ось коли стануть заробляти більше, тоді і почнуть формувати капітал. Проте це своєрідний самообман. Насправді, чим більше людина заробляє, тим більше витрачає. Тут головне – змінити підхід до витрат. Американський письменник Наполеон Гілл у своїй книзі “Думай та багатій” популяризував такий фінансовий принцип: спочатку заплати собі.
Суть даного принципу полягає в тому, що до того як сплатити обов’язкові платежі (оренда, комунальні послуги тощо) та здійснювати витрати, спочатку необхідно відкласти певну суму, заплативши собі на майбутнє. Можна почати з 3-5% від доходу, поступово збільшуючи цей показник до 10-20%.

 

Не відстежувати свої витрати

Перевіримо просто зараз чи припускаєтесь ви цієї помилки? Назвіть суми, які в середньому у місяць ви витрачаєте на харчування, проїзд, комунальні послуги, розваги, подарунки. Не знаєте? Тоді ви не стежите за тим, куди йдуть ваші гроші. Варто розпочати облік витрат і доходів. Знаючи свої витрати ви зможете планувати бюджет на місяць та рік, знаходити шляхи заощадження коштів, оцінити загалом ваш фінансовий потенціал.

 

Зберігати кошти “під подушкою”

Також помилка, яка часто зустрічається. Багато людей не довіряють фінансовим установам та віддають перевагу зберіганню коштів вдома. Проте цей спосіб має суттєвий недолік: накопичені кошти втрачають свою вартість через інфляцію. Та й від квартирних пограбувань ніхто не застрахований. Варто інвестувати накопиченні кошти, при цьому вкладати в різні фінансові інструменти, щоб диверсифікувати ризики та не залишитись не з чим. На початку шляху до накопичень зверніть увагу на найменш ризикові та високоліквідні інструменти, наприклад, депозити.

 

Не мати резервного фонду

Велика кількість людей взагалі не має заощаджень, при чому не обов’язково це люди, які мало заробляють. Навіть заробляючи пристойно, багато хто живе “тут і зараз“, витрачаючи всі зароблені кошти. Проте форс-мажорні обставини виникають частіше, ніж нам здається. Втрата роботи, терміновий ремонт автомобіля, термінове недешеве лікування – це реальні загрози для будь-якої родини. І де в такому випадку брати гроші? Тільки позичати та “залазити” у борги. Навіть, якщо у родини є заощадження на інші цілі, з яких будуть сплачені форс-мажорні витрати, це все одно не вихід, оскільки родині доведеться пожертвувати іншими планами (відпустка, ремонт, навчання дітей тощо). В таких ситуаціях на допомогу має прийти резервний фонд. Ми радимо мати резервний фонд, як у грошовій формі, для оплати невеликих поточних фінансових витрат , таких як, наприклад, ремонт автомобіля, так і у вигляді Договорів страхування життя від нещасних випадків та хвороб, які допоможуть покрити витрати на лікування та забезпечать родині фінансову подушку безпеки.

 

Зловживання кредитами

Якби в нашій країні були “дешеві” кредити, коли річна відсоткова ставка складає 2-5%, то певно ми б не були настільки категоричні стосовно позик. Навпаки, за такими ставками деякі операції були б фінансово вигіднішими, ніж сплачувати всю суму одразу. Проте, реальні відсоткові ставки за кредитами, кредитними картками, іпотекою складають від 30% річних в кращому випадку, а то і всі 100%.
За такої ситуації, в ідеалі взагалі не мати кредитів та кредитних карток. Виключенням може бути користування кредитним лімітом на банківських картках. Але лише за умови, що ви вчасно внесете суму в межах пільгового періоду. Тоді вам це буде вигідно, тому що ви ніякі відсотки банку не платите, а коштами користуєтеся. Проте все одно поступово йдіть до того, щоб відмовитися від використання кредитних карток.

 

Нехтувати податковими пільгами та програмами соціальної підтримки

Не всі знають, а інша частина нехтує податковими пільгами від держави.
На сьогодні в Україні є можливість отримувати компенсацію від держави частини сплачених податків за навчання у ВНЗ, лікування, накопичувальне страхування життя, благодійність тощо. Наприклад, повернення частини сплачених внесків за Договором страхування життя значно збільшить віддачу від вкладених коштів, що зробить цей фінансовий інструмент ще вигіднішим.
Тому вивчайте законодавство в області податкових пільг, державних соціальних програм та користуйтеся такими можливостями.
Протягом життя всі ми сплачуємо багато податків державі, то чому б не скористатися пільгами, які нам належать згідно з законодавством.

 

Занадто пізно замислитися про пенсію

Вже ні для кого не секрет, що на державну пенсію розраховувати не варто. Потурбуватися про своє життя на пенсії ви повинні самостійно. Проте проблема полягає в тому, що починати накопичувати за декілька років до пенсії вже запізно. Тільки тривалий строк накопичення та принцип складного відсотка дозволять перетворити відносно невеликі внески на значні суми накопичень, які забезпечать гідне життя після виходу на пенсію. Тому починаємо накопичувати на пенсію якомога раніше. Крім того, Договір пенсійного страхування за програмою “ТАС-Пенсія”, окрім накопичення на пенсію, ще дозволить отримати покриття на випадок травматизму, що частково забезпечить ваш резервний фонд.

 

Ми навели досить поширені фінансові помилки. Напевно, хтось впізнав себе та ніколи не пізно їх виправити.
А ще краще вчитися на помилках інших, тому візьміть до уваги сьогоднішні наші поради та будьте фінансово грамотними!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Що таке інфляція та навіщо індексувати договори страхування життя?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

71
Ми вже настільки звикли чути в новинах термін «інфляція», що часто пропускаємо його повз вуха. Але чи правильно ми розуміємо, чим нам загрожує її прискорення? ...
6 хв на читання 71
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
06.12.2021 Читати
Їсти менше -> Жити довше?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

106
Якщо ще кілька років тому шаленою популярністю користувались різноманітні дієти для схуднення, вже скоро - стверджують вчені - на нас чекає бум дієт для довголі...
7 хв на читання 106
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
7 хв на читання
03.12.2021 Читати
Гід по здоров’ю: Чому не варто нехтувати чекапами у лікаря?

Дарина Дубинка

Дарина Дубинка

90
Профілактика дешевша за лікування, допомагає уникнути ускладнень, а часом рятує життя. Періодичні огляди у лікаря допомагають виявити ризики захворювань або хв...
3 хв на читання 90
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
3 хв на читання
02.12.2021 Читати
5 кроків до ментального здоров’я дітей

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

114
Останні роки у всьому світі зростає усвідомлення важливості ментального здоров'я людини для сприйняття себе, успішної соціальної адаптації та достойної якості ж...
4 хв на читання 114
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
01.12.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти