Анастасія Ведишева

Франція: пенсійна реформа в епоху пост-Covid

13.07.2021 234

Коли в березні 2020 року вийшов наш блог про страхування життя та пенсійну систему у Франції (ось тут можна освіжити його в пам’яті), країною якраз прокотилися страйки проти підвищення пенсійного віку, з профспілками велися дискусії та обговорення, а французський Уряд готувався влітку прийняти остаточний варіант законопроекту про пенсійну реформу.

Нагадаємо, наразі Франція має один з найнижчих в світі вік виходу на пенсію – 62 роки, та дуже складну систему пенсійних нарахувань.
Головна ідея пенсійної реформи на той час полягала в тому, щоб уніфікувати процес визначення і нарахування пенсій усім громадянам, незалежно від фаху чи стажу, оскільки існує 42 спеціальних режими, які по-різному визначають вік, з якого можна піти на пенсію, та її розмір.

Наприклад, користуючись одним із таких спеціальних режимів, машиніст метро може вийти на пенсію в 55 років, тоді як вчителю доведеться працювати до 62.

Що ж змінилось за ці майже півтора роки?

Як сказали б у Франції – pas beaucoup – не так вже й багато…
Коронакриза стала причиною відсрочення частини реформ – на кону стояли більш нагальні проблеми здоров’я та фінансів.

Однак зараз це питання знову з’явилось в порядку денному, адже до нових президентських виборів у Франції залишилось менше року і президенту Емануелю Макрону настав час, нарешті, розібратись з питанням пенсійної реформи, яка була ключовою в його предвиборчій кампанії 2017 року.

14 липня країна святкуватиме Національне свято (або, як його називають у нас, День взяття Бастилії) – і очікується, що саме в цей день Емануель Макрон у своєму зверненні до нації має оголосити нове бачення необхідних змін. Адже минулого місяця він зазначив, що, на його думку, пенсійна реформа у тому вигляді, в якому вона є зараз, не може бути реалізована.

На думку експертів, просуваючи свій новий план пенсійної реформи, Макрон спробує подолати інерцію та умиротворити важливу частину свого правоцентристського електорату, зокрема пенсіонерів, а також послабити потенційного суперника з правоцентристської партії “Республіканці” і, тим самим, гарантувати собі переобрання.

Прийняття пенсійної реформи дозволило б Макрону заявити, що він виконав свою обіцянку 2017 року, а також допомогло б йому обійти суперників з правоцентристських сил.

Онак “є одне але” – реформа була політично непопулярною ще до пандемії і ще більш непопулярною стала зараз (за даними опитувань 60% виборців висловилось проти запровадження реформ до виборів).

В чому ж основна проблема французської пенсійної реформи?

Як пояснюють експерти з фінансів, вона “стикає лобами” різні соціальні групи, а саме низькооплачуваних працівників сфери послуг та працівників державного сектора із представниками приватного сектора, так званими “білими комірцями” і пенсіонерами.

Перш за все (і це зрозуміло), проти реформи виступають бенефіціари тих спеціальних режимів, проти яких, власне, реформа й спрямована: працівники SNCF (Національної залізничної компанії), газовики, енергетики, шахтарі, працівники банків, водії та кондуктори громадського транспорту.
Звичайно, вони не хочуть прощатися зі своїми пільгами та привілеями й переконані, що влада наступає на їхні права.
Однак, за даними Міністерства соціальної політики, із 17,2 млн французьких пенсіонерів лише 1,1 млн (6%) користуються такими спеціальними режимами.

Однак, не зважаючи на критику пенсійної реформи, 55% французьких громадян все ж розуміють необхідність та невідворотність оновлення пенсійної системи.

А негатив та спротив викликані, на думку експертів, поганою комунікацією із громадянами, а також недовірою до влади та політичних еліт.

Ще одним не менш важливим фактором є й поширені в країні ліві погляди на соціальне забезпечення. Адже французи витрачають на нього рекордні 30% національного ВВП – це найбільший відсоток серед країн Організації економічного співробітництва та розвитку.
Тож громадянам доволі важко добровільно відмовитися від пільг і привілеїв та погодитись на підвищення пенсійного віку…

Чи вдасться Емануелю Макрону запропонувати ідеї реформ, що викличуть більшу прихильність громадян та розрубити цей “Гордієв вузел” – побачимо вже в найближчому майбутньому, а прямо зараз будемо раді почути ваші думки в коментарях під блогом!

До речі, а ви вже подбали про власну гідну пенсію? 😉 >>

 

За матеріалами статті “France has one of the lowest retirement ages in the world. And that’s a big headache for Macron” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Які дистанції доступні під час благодійного забігу 9 жовтня?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

30
Осінь – чудовий час для добрих справ. І вже дуже скоро – 9 жовтня – відбудеться наш благодійний забіг на підтримку Клубу «Рука об Руку». Його мета - зібрати к...
2 хв на читання 30
  • #ПартнериТАС
2 хв на читання
22.09.2021 Читати
“Захист від COVID-19”. Нова корпоративна програма від TAS life

Олена Бардюк

Олена Бардюк

95
В очікуванні чергового локдауну все більше українців роздумують про захист своїх фінансів. Тож наразі конче необхідно подумати про те, яким чином на бюджеті род...
8 хв на читання 95
  • #Страхування для бізнесу
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
8 хв на читання
21.09.2021 Читати
Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

58
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 58
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

83
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 83
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти