Анастасія Ведишева

Скільки років вашому мозку?

16.06.2021 600

Протягом усього життя наш мозок змінюється сильніше, ніж будь-яка інша частина тіла.

З того моменту, як мозок ембріона починає розвиватися на третьому тижні вагітності, і до старості його складні структури й функції постійно змінюються.
Протягом перших років життя мозок дитини формує більше 1 мільйона нових нейронних зв’язків щосекунди! А розмір мозку збільшується в 4 рази в дошкільні роки і в віці 6 років досягає близько 90% дорослого обсягу.

Однак, як і будь-який складний механізм, наш мозок потребує уваги і турботи, щоб в зрілому віці він продовжував діяти так само активно й швидко, як в юні роки.

Вчені давно шукають відповідь на питання – з чим пов’язані ці відмінності і як протидіяти віковим змінам мозку?

Так, вже були встановлені фактори, що прискорюють старіння мозку. Наприклад, ожиріння в середньому віці, надмірне вживання цукру і захоплення дієтичними напоями може прискорити старіння мозку приблизно на 10 років.

вікові зміни мозку

У цьому блозі ми зібрали цілий to-do list з ефективних рекомендацій, які допоможуть в будь-якому віці зберегти ясність розуму і відмінну пам’ять.

Вживайте більше корисних жирів і пийте більше води

Мозок складається в основному з жирів і води. Логічно, що для нормальної роботи йому потрібні корисні жири і достатнє зволоження. Є великий перелік досліджень про позитивний вплив жирної кислоти Омега-3, яка міститься в рибі (вегани отримують схожі речовини з водоростей). У таких продуктах як авокадо, горіхи і насіння, присутня жирна кислота Омега-6 і ще ряд корисних мікроелементів, вітамінів і мінералів.
Фахівці довели, що кокосове масло також покращує функції мозку.

Дослідження, проведене Університетом штату Іллінойс (University of Illinois) в США, показало, що особи середнього віку, в яких відзначався більш високий рівень лютеїну – речовини, що міститься в зелених листових овочах, таких як капуста і шпинат, а також в яйцях і авокадо, мали такі ж нейронні реакції, як і люди більш молодого віку.

Зведіть до мінімуму стрес

Намагайтеся підтримувати функціонування мозку, але не переживайте через це. Певний рівень стресу може бути корисний, але в серйозній стресовій ситуації розумова діяльність страждає.
Існує маса дієвих способів знизити рівень занепокоєння. Ось один з них – магнієва ванна пару раз в тиждень або відповідний спрей перед сном.
На сегодняшіній день 75% населення відчувають брак магнію. Чим сильніше психологічний тиск, тим більше втрати цієї речовини. Одночасно магній допомагає регулювати рівень кортизолу – гормону стресу.

вікові зміни мозку

Бережіть вуха

Якщо порушується зв’язок між інтелектом і органами почуттів, мозок неминуче страждає.
Часткова втрата слуху збільшує навантаження на увагу і зменшує число корисних стимулів, що надходять ззовні, приводячи тим самим до скорочення «сірої речовини».
Згідно з висновками одного дослідження, когнітивні здібності можуть в результаті скоротитися на 24% протягом шести років.

Незалежно від віку, важливо уникати ситуацій, які зношують слух.
Прослуховування гучної рок-музики протягом всього 15 секунд в день достатньо для того, щоб пошкодити слух.
І навіть користування феном для сушіння волосся чверть години в день може завдати шкоди дрібним клітинам, які відповідають за прийом звуків з навколишнього простору.
Ну а якщо ви вважаєте, що слух у вас вже порушений, зверніться до лікаря – проблему краще завжди вирішувати на ранніх стадіях.

Не втрачайте віри в свої розумові здібності

Вам коли-небудь траплялося, увійшовши в кімнату, відразу забути, навіщо ви, власне, сюди прийшли?
Людина у віці може припустити, що це ознака того, що її пам’ять слабшає. Однак така халепа може спіткати і 20-річного!
До речі, такі “провали в пам’яті” давно вивчаються психологами і навіть отримали окрему назву – Ефект дверного отвору (або ж Doorway effect).
Тож чому, коли мова йде про наші здібності, ми з такою готовністю припускаємо найгірше? Адже негативні припущення, що не мають під собою реального підґрунтя, можуть врешті-решт і матеріалізуватися.
Щоб цього не сталося, просто вірте в себе.
Досліджуючи це питання протягом останнього десятиліття, Дайна Турон з Університету штату Північна Кароліна в США прийшла до висновку, що з віком ми зазвичай втрачаємо віру у власні розумові здібності, навіть якщо ці здібності збереглися у нас на цілком високому рівні.
Тоді ми починаємо спиратися на різні “милиці” – автонавігатор, записну книжку в мобільному телефоні, числені стікери з нагадуваннями тощо.
Однак, не піддаючи свій мозок регулярної перевірці, ми тим самим прискорюємо його регрес.

вікові зміни мозку

Вивчайте мови та грайте на музичних інструментах

Замість того, щоб витрачати час на вправи для мозку або розгадування кросвордів (від яких взагалі користі небагато), займіться серйозною “гімнастикою” – грою на фортепіано, наприклад, або вивченням іноземної мови.
І те й інше активізує цілий ряд навичок, розвиваючи пам’ять, увагу, моторику і сенсорне сприйняття.
Оволодіння іноземною мовою або технікою гри на музичному інструменті роблять мозок більш гнучким і еластичним, допомагаючи йому не втратити цих властивостей з роками.

В результаті проведеного недавно дослідження з’ясувалося, що у музикантів вірогідність виникнення старечої деменції на 60% нижче, ніж у людей, які не грають на музичних інструментах.
Інше дослідження встановило, що вивчення однієї іноземної мови віддаляє небезпеку розвитку хвороби Альцгеймера на п’ять років.

Музична або мовна практика принаймні дадуть вам можливість виявити і оцінити свої здібності.
А якщо ви вважаєте, що у вас занадто складна робота для того, щоб ще й мови вивчати, вам дуже пощастило. Професії, які вимагають високого інтелектуального навантаження, тримають мозок в тонусі.
Хоча після виходу на пенсію позитивний ефект від колишньої роботи збережеться недовго.

Займайтеся фізкультурою і спортом

Нам часто здається, що мозок не пов’язаний в першу чергу з м’язами. Однак насправді підтримання тіла в гарній фізичній формі – найкращий спосіб зберегти здоровим і мозок.
Фізичні навантаження тіла не тільки покращують приплив крові до мозку, а й сприяють підвищенню кількості протеїнів, які стимулюють ріст і розвиток нейронних мереж мозку.
Позитивний ефект від руху проявляється протягом усього життя.
Школярі, які ходять до школи пішки, краще вчаться, а пенсіонери, які регулярно гуляють, демонструють гостру пам’ять і рівень концентрації уваги.
Для мозкової діяльності корисні найрізноманітніші тілесні практики, від легких аеробних (кардіо) тренувань до силових занять і навіть бодібілдингу. Просто виберіть режим, який найкраще відповідає вашому нинішньому рівню фізичної підготовки.

Згідно з дослідженнями, комбінація аеробних і резистентних вправ (силові вправи на тренажерах) середньої інтенсивності протягом як мінімум 45 хв якомога більшу кількість днів в тиждень покращують функціонування мозку в осіб віком 50 років і старше.

Інші дослідження, проведені Університетом Майамі (University of Miami), показали, що фізична активність уповільнює старіння мозку на 10 років.
А дослідження, проведене Німецьким центром нейродегенеративних захворювань (German Center for Neurodegenerative Diseases), Магдебург, Німеччина, показало, що, хоча регулярні вправи можуть знизити вираженість ознак старіння мозку, все ж найбільш істотний ефект спостерігався в осіб, які займаються танцями.

Займайтеся фізкультурою і спортом

Веселіться так, ніби вам знову 21

І, мабуть, найприємніша рекомендація. Один з кращих способів зберегти мозок від старіння – це спілкування.
Люди, як відомо, – істоти соціальні і потребують спілкування із собі подібними. Спілкування з друзями і родичами стимулює нас, надихає на експерименти, звільняє від стресів і депресії.

Нещодавнє дослідження, яке проводилося серед сімдесятирічних людей, показало дивовижні результати.
В активних в соціальному плані людей ймовірність зниження когнітивної активності в 12-річній перспективі – на 70% менше, ніж у тих, хто веде замкнутий спосіб життя.

Пам’ять, увага, загальна швидкість обробки даних мозком – все це тільки виграє від живого людського контакту.

Вчені стверджують, що єдиного універсального засобу для підтримки мозкової активності не існує.
Однак переважна більшість тих, кого роки, здається, тільки прикрашають, поєднують збалансоване харчування, фізичну активність і коло улюблених друзів.
І це рецепт не тільки підтримки мозку, а й щасливого і здорового життя! А щоб на повну насолоджуватись ним і в поважному віці, варто заздалегідь подбати про гідний капітал – аби висточило на усі забаганки, на які раніше не було часу. Наша програма “ТАС-Пенсія” якраз для цього 😉

Dos and don’ts to preserve your brainpower

За матеріалами статті “Dos and don’ts to preserve your brainpower” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Галина Дзіова
Галина Дзіова
Корисна та цікава стаття. Дякую, беру до уваги та впровадження в життя!

Галина Дзіова

Корисна та цікава стаття. Дякую, беру до уваги та впровадження в життя!


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Дякуємо за ваш відгук!

  life TAS

  Дякуємо за ваш відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Микола
Микола
Надзвичайно цікаво

Микола

Надзвичайно цікаво


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Дякуємо, Миколо!

  life TAS

  Дякуємо, Миколо!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Олена
Олена
Дякую за цікаву інформацію, яка примушує замислитися й діяти.

Олена

Дякую за цікаву інформацію, яка примушує замислитися й діяти.


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Олено, дякуємо за ваш відгук! Раді бути корисними!

  life TAS

  Олено, дякуємо за ваш відгук! Раді бути корисними!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

870
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 870
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

593
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 593
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

678
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 678
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

592
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 592
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти