Дарина Дубинка

Як заробити на податках: податкові пільги та знижки

20.01.2022 398

Чи знали ви, що кожного року держава повертає громадянам мільйони гривень податкових відрахувань? Кожен українець може законно зменшити суму податкових відрахувань або отримати назад частину сплачених раніше податків. Тож зекономити або навіть заробити на податках, не вдаючись до незаконних схем, можливо і цілком реально. Потрібно лише знати про відповідні інструменти та вміти їх використовувати.

Податкова соціальна пільга та податкова знижка – цілком легальні та доступні методи зниження податків, тобто повернення до вашого гаманця істотних сум грошей.

Наприклад, у 2021 році, за інформацією Державної податкової служби, понад 133 тисячі українців скористалися правом на податкову знижку. Таким чином люди заявили права на повернення ним з держбюджету 399,6 млн грн за сплачені у 2020 році податки.

Тож що це за пільги, хто може отримати кошти і як скористатися цим правом – розберемо далі.

 

податкова соціальна пільга

 

Податкова соціальна пільга

ПСП – це можливість зменшити базу оподаткування ПДФО: заплатити податок лише з частини зарплати. Розмір пільги залежить від прожиткового мінімуму для працездатної особи і від категорії.

Єдиний мінус податкової соціальної пільги – отримати її може тільки людина з дуже маленьким розміром заробітної платні. Сума зарплатні або інших прирівняних до неї виплат не має перевищувати суми місячного прожиткового мінімуму, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
У 2021 році граничний дохід, який давав право на застосування ПСП, становив 3180,0 грн (2270,0 грн помножені на 1,4), а податкова соціальна пільга дорівнювала 1135,0 грн (2270,0 грн помножені на 50%). Щомісячна економія незначна, але за рік це додатковий місячний дохід.

 

Хто має право на ПСП та в якому розмірі?

Кожен працівник, розмір доходів якого не перевищує граничного, має право на застосування загальної ПСП – 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи.

На «збільшені» розміри цієї пільги мають право окремі категорії платників податків, визначені Податковим кодексом України:

100% суми пільги – за наявності в платника податку на вихованні двох і більше дітей віком до 18 років. Граничний розмір доходу для ПСП зростає кратно кількості дітей.

У 2021 році граничний розмір доходу для ПСП для працівника з двома дітьми становив 6360 грн (3180 грн помножені на 2); з трьома дітьми – 9540 грн (3180 грн помножені на 3). Відзначимо, пільгу може отримати тільки один із батьків.

150% суми пільги – платник податку, який є

– одинокою матір’ю або батьком, вдовою (вдівцем), опікуном або піклувальником;
– особою, яка утримує дитину з інвалідністю;
– постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, ліквідатором її наслідків;
– учнем, студентом, аспірантом, ординатором, ад’юнктом;
– особою з інвалідністю І або ІІ груп;
– громадянином, що зазнав переслідувань за правозахисну діяльність;
– учасником бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни.

200% суми пільги – платники податку, зокрема, Герої України, Радянського союзу, Соціалістичної праці або повні кавалери ордена Слави чи ордена Трудової слави, нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу»; а також інші категорії громадян, що стали учасниками чи жертвами подій Другої світової війни.

Для того, щоб скористатись правом на податкову соціальну пільгу, працівнику необхідно подати роботодавцеві заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги, а також додати до неї документи, що підтверджують належність до категорій осіб, зазначених вище.
ПСП може зменшити суму ПДФО відразу після написання заяви на ім’я роботодавця. Це її перевага перед податковою знижкою.

 

ПОДАТКОВА ЗНИЖКА

Податкова знижка

Цим інструментом може скористатися набагато більше громадян. Податкова знижка дозволяє повернути частину сплаченого ПДФО, яке з’являється після подання річної податкової декларації до податкової служби. Така можливість передбачається ст. 166 Податкового кодексу.
Тобто більшість українців мають право компенсувати деякі витрати та повернути частину сплаченого із заробітної плати ПДФО за наступні послуги:

– сплата внесків до недержавного пенсійного фонду, на пенсійний депозитний рахунок у банку або за договором страхування життя;
– придбання житла в іпотеку;
– витрати на навчання в українському університеті, дитсадку, школі, ПТУ, закладі позашкільної освіти за себе та близьких родичів;
– лікування себе або родичів першого ступеня спорідненості;
– благодійні внески неприбутковим організаціям;
– державні послуги з усиновлення дитини;
– переобладнання автомобіля на споживання біопалива або скрапленого газу;
– оренда житла (виключно для переселенців).

 

Умови отримання податкової знижки

Витрати мають підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, що ідентифікують продавця послуг і особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів (за їх наявності) з вказанням вартості послуг та строків оплати.

Знижка від податку складає 18%. Сума податкової знижки залежить від фактичних витрат, а її максимальний розмір обмежений сумою нарахованої громадянину зарплати.

Важливо: щоб отримати податкове відрахування за 2021 рік, необхідно заповнити річну податкову декларацію, вказати підстави для отримання відрахування та конкретні суми видатків до 31 грудня 2022 року.
Принагідно нагадаємо, що швидко та зручно заповнити податкову декларацію у форматі pdf можна за допомогою сервісу Povertay, детальніше розповідаємо про це тут.

Отримати податкове відрахування можуть лише офіційно працевлаштовані громадяни та резиденти України. Цієї можливості позбавлені фізичні особи-підприємці: на доходи від підприємницької діяльності податкова знижка не поширюється.

За статистикою минулих років, найбільш популярними для отримання податкової знижки є витрати на навчання, відсотки за іпотечним кредитом.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

812
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 812
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти