Анастасія Ведишева

Рейтинг пенсійних систем світу в 2021 році

04.01.2022 1464

Щороку мільйони людей у всьому світі виходять на пенсію.
Для когось цей переламний етап у житті означає довгоочікуваний відпочинок із можливістю подорожувати та втілювати в життя свої давні мрії. А для інших це початок скрути та намагання вижити на мізерну пенсію.

Відповідальність за те, по якому сценарію піде життя на пенсії, лежить як на самій людині, так і на пенсійній системі його країни. І ось з останнім пунктом існує дуже велика розбіжність.

В цьому блозі поговоримо, які країни протягом 2021 року ефективно інвестували в надійні державні пенсійні програми, а які пасли задніх?

На графіку, який ви бачите нижче, використано дані, зібрані протягом 2021 року міжнародною консалтинговою компанією Mercer та фінансово-аналітичною компанією CFA Institute, та порівнюються системи пенсійного забезпечення в усьому світі.
Чим вище країна на графіку, тим вищий її індекс пенсійного забезпечення:

 

ТОП пенсійних систем світу у 2021 році

 

Як проводилось оцінювання?

Оскільки пенсійна система є унікальною для економічного та історичного контексту кожної країни, важко проводити прямі порівняння. Проте є певні елементи, які експерти з питань пенсійного забезпечення вважають загальнопозитивними та тими, що призводять до кращої фінансової підтримки літніх громадян.

Як і в попередніх рейтингах, Mercer та Інститут CFA розбили ці елементи на три категорії:

Адекватність: оцінювався базовий рівень доходу громадян, а також дизайн недержавної пенсійної системи регіону.
Стабільність: оцінювався державний пенсійний вік, рівень авансового фінансування з боку уряду та рівень державного боргу.
Цілісність: оцінювались правила й способи управління, встановлені для захисту учасників пенсійного плану.

Ці три категорії були використані для ранжування пенсійної системи 43 країн, що представляють понад 65% населення світу. Цьогорічна ітерація індексу, зокрема, включила чотири нові країни — Ісландію, Тайвань, ОАЕ та Уругвай.

Примітка: на жаль, до рейтингу не було включено Україну, а єдиним нашим географічним сусідом, що потрапив в перелік, стала Польща. Вона посіла 28 місце з індексом 55,2, опинивись між Саудівською Аравією та Китаєм.

Перші ж три місця із найкращими пенсійними системами світу зайняли Ісландія, Нідерланди та Данія.
Ось так виглядає ТОП 10 країн за рейтингом пенсійного індексу:


www.visualcapitalist.com

При чому Ісландія – новичок рейтингу – отримала дуже високі показники за всіма трьома категоріями.
Ця країна пропонує державну пенсію з двох компонентів: обов’язкові внески як працівників, так і роботодавців, а також додаткові внески до затверджених державою пенсійних продуктів.
Пенсійна система Ісландії також має високу ставку внесків, через що розмір державної пенсії теж закономірно високий.
В країні також відносно низький гендерний розрив у пенсійному забезпеченні, тобто різниця між середньою пенсією жінок і чоловіків є відносно невеликою, особливо в порівнянні з іншими країнами ОЕСР.

На протилежному кінці спектру – Філіппіни, Аргентина і Таїланд, із найнижчими результатами в рейтингу.

Таїланд має особливо низькі бали в категорії адекватності – 35,2. Щоб покращити свій рейтинг, Таїланд має підвищити мінімальні виплати для найбідніших демографічних груп населення і включити більше працівників у професійні пенсійні схеми.

 

Рейтинг пенсійних систем світу

Висновки та рекомендації

Згідно з цим пенсійним індексом, більшість країн світу, схоже, неухильно вдосконалюють свої пенсійні системи. З 2020 по 2021 рік середній бал загального індексу зріс на 1,0.

Середній індекс 60,7 показує, що системи більшості країн мають вцілому позитивні характеристики, але також існують і суттєві недоліки, які можна було б усунути за допомогою наступних рекомендацій:

Підвищити показник адекватності можна, якщо охопити та залучити більшу кількість працівників до приватних пенсійних систем.

Підвищити показник стабільності можна шляхом коригування пенсійного віку. Адже із збільшенням тривалості життя все більша кількість літніх громадян здатна і бажає продовжувати працювати.

Підвищити показник цілісності можна завдяки впровадженню політики, яка зменшує гендерний розрив у пенсійному забезпеченні та розбіжності між меншинами.

 

Експерти запевняють – країни, які візьмуть на озброєння хоча б одну з цих рекомендацій, мають можливість істотно покращити рівень життя вже наступного покоління пенсіонерів.

 

А для тих, хто бажає взяти відповідальність за майбутню пенсію у власні руки, є “ТАС-Пенсія” 😉

 

за матеріалами статті “Ranked: The Best and Worst Pension Plans, by Country”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Mykola
Mykola
Стаття дуже зрозуміло написана, якщо читати фінансові і економічні статті постійно. Дякую

Mykola

Стаття дуже зрозуміло написана, якщо читати фінансові і економічні статті постійно. Дякую

Наталія
Наталія
не зрозуміла , що входить в поняття пенсійний індекс, від чого взялися цифри і що входить в цифри ? Поясніть доступнішими термінами

Наталія

не зрозуміла , що входить в поняття пенсійний індекс, від чого взялися цифри і що входить в цифри ? Поясніть доступнішими термінами

  life TAS
  life TAS
  Вітаємо, Наталія і дякуємо за запитання! В цьому блозі ми робимо огляд одного з багатьох існуючих рейтингів, мета яких - дослідити стан пенсійних систем у різних країнах світу. Конкретно цей рейтинг є щорічним і дані для нього відбираються та аналізуються двома авторитетними компаніями - Mercer та CFA Institute. Для того, щоб більш-менш об'єктивно порівняти різноманітні пенсійні системи було створено спеціальний індекс, простіше кажучи, суму балів, які нараховуються країнам за різними показниками в трьох категоріях (вони описані в блозі). Чим більше балів за всіма трьома категоріями набирає країна, тим більшим, відповідно, буде її кінцевий індекс. Так, у Ісландії, лідера рейтингу, цей індекс дорівнює 84,2, а у Таїланда - 40,6.

  life TAS

  Вітаємо, Наталія і дякуємо за запитання!
  В цьому блозі ми робимо огляд одного з багатьох існуючих рейтингів, мета яких – дослідити стан пенсійних систем у різних країнах світу.
  Конкретно цей рейтинг є щорічним і дані для нього відбираються та аналізуються двома авторитетними компаніями – Mercer та CFA Institute.
  Для того, щоб більш-менш об’єктивно порівняти різноманітні пенсійні системи було створено спеціальний індекс, простіше кажучи, суму балів, які нараховуються країнам за різними показниками в трьох категоріях (вони описані в блозі).
  Чим більше балів за всіма трьома категоріями набирає країна, тим більшим, відповідно, буде її кінцевий індекс.
  Так, у Ісландії, лідера рейтингу, цей індекс дорівнює 84,2, а у Таїланда – 40,6.

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

101
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 101
 • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1084
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1084
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

728
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 728
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

869
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 869
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти