TAS life team
TAS Life team

Як навчити дитину мріяти?

та перетворювати мрії на цілі

18.12.2020 3212

Здавалося б, що може бути більш природнім для малечі, ніж будувати повітряні замки, уявляти себе героями казок або мріяти про суперздібності?
Але, як виявляється, сучасні українські діти не знають, що таке мріяти по-справжньому, не вміють розділяти мрію і бажання, а велика частина їхніх бажань має практичний характер.
Саме такими є висновки наймасштабнішого на цю тему дослідження, що було проведено благодійним проектом “Здійсни мрію“.

В опитуванні взяли участь 300 маленьких українців з шести різних міст країни.
Тільки 10% з них змогли розповісти про свою справжню мрію. Більше 90% опитаних в якості мрії назвали матеріальні речі: комп’ютер, планшет, новий телефон або іграшки та розваги …

Така практичність дитячих бажань обумовлена ​​в першу чергу батьківським впливом.
Найчастіше, намагаючись вберегти дитину від життєвих розчарувань, саме батьки підрізають крила юним мрійникам. «Це нереально, мрій про щось більш здійснене!», – нерідко говорять дорослі, тим самим заохочуючи дитячий матеріалізм. Адже нова іграшка набагато більш реальна, ніж політ на Марс або зустріч із феєю!

навчити дитину мріяти

Тим часом саме «нереальні» мрії правлять світовим прогресом. Трансконтинентальні перельоти, Інтернет, відеозв’язок, 3D-принтер – ці раніше чиїсь нездійсненні фантазії стали вже звичною реальністю.

Що ж таке мрія?

Мрія – це щось глобальніше, ніж бажання.
Мрія – це певне прагнення до чогось в майбутньому. Це як дороговказ, до якого спрямовуються думки і бажання дитини.

Яка користь в дитячих мріях?

 • По-перше, мрії розвивають уяву.
 • По-друге, коли дитина мріє, вона вже знаходиться в пошуку свого призначення, хоче зрозуміти, навіщо вона живе, що буде робити коли подорослішає, ким себе бачить в майбутньому. Мрія дає можливість самовизначення.
 • По-третє, у дитини з’являється певне прагнення рухатися вперед.
  Коли у людини є мрія, у неї з’являється мета в житті. Людина починає ставити певні цілі і завдання для досягнення мрії. Життя стає більш осмисленим. Активність, прагнення рухатися вперед – це дуже корисно для людини.
  Добре, якщо ці якості сформуються, і неважливо, стане дитина космонавтом чи ні – ці якості з нею залишаться. Вона стане кимось іншим, але не втратить здатність мріяти, ставити цілі і рухатися до них.
 • По-четверте, людина, яка не боїться мріяти, не боїться вийти за рамки стереотипів, робити щось по-іншому, шукати інші шляхи. Мрія вчить дитину нестандартно мислити і шукати нові шляхи до своєї мети.
 • І, нарешті, дітям важливо вміти мріяти саме без кордонів, незважаючи на раціональні закони, чужу думку, фінансове становище батьків… Такі мрії надихають, стимулюють пізнавати нове і розвиватися, вчать цілеспрямованості і послідовності.

Вчені довели, що в момент роботи уяви активуються лобові частки головного мозку, які відповідають за здатність аналізувати і знаходити оптимальні рішення в стресових ситуаціях. Фантазер мислить активніше, він більш відкритий і комунікабельний, ніж прагматик.
Тому мріяти так корисно!

Як навчити дитину мріяти?

Як “читати” дитячі мрії?

У різному віці діти мріють про різне – літати, як Пітер Пен, зустріти чарівного принца, отримати радіокерований вертоліт або набір ляльок. Але буває, що навіть у ранньому дитинстві дитина мріє тільки про те, що цілком досяжно: в чотири роки хоче дитячий автомобіль, в п’ять – велосипед, в сім – ігрову приставку.

Дитячі психологи вважають, що подібний прагматизм може бути ознакою того, що у дитини мало розвинена уява. Такі діти цілком покладаються на логіку. Їм можна допомогти, розвиваючи емоції, відчуття, інтуїцію.
Або у них просто немає звички мріяти про нездійсненне: наприклад, тому, що батьки не люблять мріяти або їм досить фантазій в книжках, фільмах і іграх.

Мрія говорить не тільки про досвід і схильності дитини, але й (головним чином) про те, що її турбує і чого їй бракує.

Якщо дитина мріє пожити в Стародавньому Єгипті або зустрітися з динозаврами, можливо, в сьогоденні їй чогось не вистачає, і вона «втікає» в минуле, в якому знаходить щось хороше. Їй треба допомогти розгледіти гарне і в реальності, щоб це додало їй сил рухатися вперед.

Один малюк може бути не впевненою в собі – і тому в своїх мріях хоче стати сильним, іншому самотньо після народження брата або сестри – і він мріє про друга чи співрозмовника

Коли в мріях з’являється чарівник або добра фея, це може означати, що дитина шукає захисту і опори.
Запитайте дитину, яка хоче зустріти чарівника, чому їй цього хочеться. І, можливо, ви отримаєте відповідь: «Тому що чарівник всемогутній». Значить, дитина, швидше за все, відчуває себе безпорадною, їй не вистачає впевненості в собі. Граючи з нею, дорослий здатний допомогти прожити цю зустріч з чарівником, здійснити свою мрію. І у дитини додасться впевненості в тому, що вона може щось змінити в своєму житті.

Якою б не була дитяча мрія – звичною чи неординарною – це область свободи, яку ми не можемо ні контролювати, ні направляти. Зате завдяки їм ми можемо краще дізнатися про своїх дітей, зблизитися з ними, зміцнити взаємну довіру. Діти чекають нашої підтримки, і нам варто дбайливо поставитися навіть до найнеймовірніших їхніх ідей!

дитячі мрії

Як навчити дитину мріяти?

Дозвольте спочатку мріяти собі самому

Буремні 90-ті привчили багатьох українців до того, що потрібно не мріяти, а дуже конкретно планувати. Тому ж самому вони часто, та іноді неусвідомлено, вчать своїх дітей чи онуків. Тому перше завдання батьків – це дозволити мріяти собі.

Згадайте для початку – коли ви мріяли в останній раз?
Присягаємось, це питання змусило вас замислитись! 😉 Ми настільки сконцентровані на щоденних турботах і зароблянні грошей, що нам не до мрій. А ось і даремно! Мрії задають вектор особистого розвитку в будь-якому віці.
Немає мрії – немає вектора – немає розвитку – немає результату.
Про що ви мріяли в дитинстві? Які мрії вам вдалося втілити в життя, а які ні? Похваліть себе за ті мрії, які вдалося реалізувати і чесно дайте собі відповідь, чому щось не збулося? Ви здалися, або ж змінилися цінності та пріоритети? Значить прийшов час скорегувати дитячу мрію і приступити до її реалізації!
Почніть мріяти прямо зараз. Фантазуйте, яким стане ваше життя, коли мрія здійсниться. Що ви відчуваєте, коли ваше бажання здійснилося? Якщо ви знайдете лише кілька хвилин в день на думки про свою мрію, то дуже скоро помітите, як життя почало змінюватися на краще!

Не критикуйте

Критикувати – це теж один з уроків життя в режимі виживання. Критицизм дозволяє легше переносити кризи. Не маючи великих сподівань – ти й не розчаруєшся. Ти постійно зібраний, напружений, стежиш, щоб ніде не помилитися, лаєш за помилки себе і оточуючих.
Не помічаючи, можна критично оцінювати і творчі зусилля дитини: «Ну що ти таке намалював! Мазанина якась!». Вчіться підтримувати творчі пориви дітей без критики. Це важко.
Ще гірше прихована критика: «О, ти щось намалював. А що це? Собачка? Ха, а більше схоже на крокодила…». Ось така іронія несе в собі одразу два послання: начебто і схвалення, але в той же час прихований сенс – те, що ти зробив, некрасиво, кумедно, погано.
З прихованою критикою людина з дитинства швидко вчиться знецінювати свою творчість.

Вчіть досягати цілей

Вчіть досягати цілей

Багато дітей, починаючи йти до своєї великої мрії, швидко розчаровуються, стикаючись з першими труднощами.
Це нормально, особливо для маленької або ж хворої дитини, яку довго виховували в атмосфері гіперопіки. Допомагайте їй розвивати вольове зусилля. Складіть разом план покрокового втілення мрії, розбитий на маленькі етапи і маленькі успіхи.
Паралельно дайте дитині можливість відчути свою компетентність в простих побутових завданнях – прибрати в своїй кімнаті, помити посуд – і похваліть за зроблене. Фіксуйтеся на проміжних успіхах: «Ти програв гру? Але, дивись, ти зробив багато успішних ходів», «Повітряний змій не злетів, але, подивися, як ти навчився акуратно склеювати деталі!»

Не порівнюйте успіхи дитини з успіхами інших

Порівнюйте тільки з його власними попередніми успіхами.
Цей пункт особливо важливий для дітей з хронічними захворюваннями. Порівнюючи їх успіхи з успіхами здорових брата або сестри, героями телевізійних шоу, дитині легко прищепити невпевненість в собі, почуття неповноцінності і постійний страх не відповідати вашим високим від неї очікуванням. Допомагайте дитині побачити щонайменший прогрес на шляху до її мрії.

Уникайте пересиченості

А тепер – більш ніж актуальна порада 🙂
Не варто дарувати великі подарунки на кожне свято і, тим більше, укладати подарунковими коробками весь вільний простір під новорічною ялинкою.
Інакше незабаром ризикуєте отримати реакцію як у зведеного брата Гаррі Поттера, який на свій день народження отримав всього 36 подарунків – “Це ж на два менше, ніж в минулому році!

Допоможіть дитині візуалізувати мрію

Важливо, щоб у дитини була мрія, яка не виповнюється автоматично, а лише за умови, якщо дитина докладе певних зусиль, щоб втілити її в життя. Наприклад, підліток марить новим гаджетом, а учень молодших класів спить і бачить гігантський набір лего. Спробуйте разом з ними задуматися: що ж можна і потрібно зробити, щоб мрія збулася?

Так і з’являються цілі. Запропонуйте дитині самій придумати план її досягнення, в разі потреби допоможіть.
Популярною є така система: за важливі справи, які звільнять час і заощадять сили батькам, – визначається нагорода у вигляді балів. А покупка мрії вартує, наприклад, 500 балів. Так дитина краще зрозуміє ціну подарунків і своїх зусиль.

Проте не загравайтесь! Перспектива призначити невисоку ціну за важливі повсякденні справи виглядає спокусливо, але до добра не доведе. Навчання, регулярне відвідування секцій – це не те, за що дитина повинна отримувати винагороду. А ось додаткові, зовсім не обов’язкові (на перший погляд) завдання – інша справа.

Допоможіть дитині візуалізувати мрію

Дитині важливо не просто мріяти і вірити в диво, але й розуміти, що означає ця мрія, в чому її істинний сенс. Для цього добре проводити візуалізацію. Будь-яку мрію, навіть неординарну, можна зобразити: описати словами, намалювати, станцювати, заспівати, зіграти…

Ця техніка стимулює прояв у дитини творчих задатків і допомагає усвідомити, які емоції несе мрія.
Одна з найбільш дієвих візуалізацій – це малюнок мрії. Допоможіть дитині намалювати її мрію або створіть величезну карту бажань, яку можна повісити на стіну. Нехай малюк щодня дивиться на неї і уявляє власні емоції в момент виконання мрій. Перевірено – це почуття заволодіє думками малюка і вcі його дії будуть спрямовані на реалізацію тієї самої мрії.

візуалізуація мрії

 

Так вже влаштований наш світ: якщо дуже вірити в мрію і діяти, вона, швидше за все, здійсниться.

Адже наша підсвідомість може все і батькам дуже важливо донести до дитини цю думку.
Здійснення бажаного формує віру в себе, і маленька людина розуміє, що саме вона допомогла мрії здійснитися, що вона здатна досягти своєї мети, прийти до успіху. Отже, віра в дива не буде втрачена.

До речі, новорічні свята – чудовий час для загадування бажань. Перед цим можна підвести підсумки, записати (візуалізувати) нові цілі. Можна ще й розписати план дій по їх досягненню…

Для того, щоб навчити дитину не тільки мріяти, а й домагатися поставлених цілей, доведеться бути послідовним і терплячим. Постарайтеся знайти ключ до серця та думок дитини. Це важливо для того, щоб вона виросла впевненою у своїх силах, успішною і щасливою!

 


Під час написання блогу були використані матеріали статті “How to Teach your Kids to DREAM BIG!”

 

P.S. Також не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, на нашу сторінку в Instagram, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

101
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 101
 • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1084
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1084
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

728
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 728
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

869
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 869
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти