Анастасія Ведишева

Як безпечно інвестувати під час коронакризи?

Два сценарія, п'ять порад та ще три пункти

22.05.2020 732

Іноді може здаватися, що світ завмер і єдине, що в ньому відбувається – це повернення дельфінів у Венецію та свіжого повітря в Індію.
Але насправді життя триває і в період карантину – зокрема життя фінансове. Люди продовжують вкладати кошти в нерухомість, в акції та в цінні папери, укладати інвестиційні програми і ще активніше створювати “фінансові подушки”.

Так, в Україні протягом року збільшився обсяг депозитів фізосіб – 3 510 до 550 мільярдів гривень.

інвестиції під час коронакризи

Тож як не піддатися карантинній паніці та продовжувати раціонально інвестувати? Зараз розкажемо.

По-перше, потрібно проаналізувати події, включаючи спричинену коронавірусом ринкову паніку, з точки зору діапазону можливостей, а не точкових результатів. Бо ніхто точно не знає, чим це все закінчиться.

Однак ми можемо спрогнозувати, що ймовірно ситуація розвиватиметься за одним з наступних сценаріїв:

А. Сценарій з хеппі-ендом.
Коронавірус затихає через кілька місяців завдяки профілактиці та теплій погоді. Світ уникає повноцінного спаду, більшість підприємств відновлюються до кінця року, за винятком, мабуть, декількох найбільш постраждалих, в яких це займе трохи більше часу. Ринки стабілізуються, а інвестиції повертаються до норми.

Б. Сценарій катастрофи.
Вплив вірусу на здоров’я людей виявляється набагато серйознішим, ніж ми сподівались. Світова економіка поринає в глибоку багаторічну рецесію. Ця рецесія супроводжується початковою кредитною кризою, яка, в свою чергу, спричиняє банкрутство багатьох компаній з фінансовими ринками, що спираються на ринки капіталу. Багато інших прибуткових потоків в компаніях пригнічені на довгі роки. Фондові ринки уходять в круте піке протягом кількох років, перш ніж стабілізуватися.

Зараз ви скажете: «Зачекайте секунду. Це досить різні можливості. Як я можу підготуватися до обох?!»

Все вірно! В цьому й полягає різниця підходів між спекулянтами та інвесторами.

Коли перші роблять ставку на власну здатність передбачати конкретні майбутні результати, другим необхідно інвестувати в повний спектр результатів та створити портфель, який відповідає їхнім фінансовим цілям незалежно від того, що відбуватиметься.

Щоб було зрозуміло, підготовка до повного спектру майбутніх сценаріїв не буває “безкровною”. Це означає, що потрібно відмовитись від підйому, який створять максимально агресивні інвестиції у варіанті “хеппі-енду”, щоб значно знизити негативний вплив сценарію катастрофи, якщо справдиться саме він.

нераціональний інвестор

Виконання наступних 5 порад допоможе діяти як раціональний інвестор посеред моря панікуючих спекулянтів, які кидаються в протилежні напрямки в залежності від хроніки новин:

 1. Продовжуйте слідувати звичним ритуалам, що допомагають підтримувати вашу психічну рівновагу. Легко втратити спокій, сидячи цілодобово перед екраном комп’ютера та дивлячись, як ціни на акції скачуть немов на батуті. Не треба так…

  Натомість вийдіть на пробіжку або намалюйте картину – зробіть будь що, якщо це зберігає ваш внутрішній дзен.
  Не переймайтесь, що таким чином ви втратите продуктивність! Запевняємо – ви більш ніж компенсуєтеся тим, що зможете зберігати спокій і продовжувати приймати раціональні інвестиційні рішення.
 1. Дотримуйтесь процесу інвестування. Так, ваш процес інвестування повинен постійно розвиватися і вдосконалюватися. І криза – не час цей процес змінювати. Головна причина в необхідності мати жорстку інвестиційну стратегію та чіткий план – вони допомагають захиститись від поведінкових помилок та емоційних рішень. Довіряйте рокам, протягом яких ви налагоджували цей процес та просто спостерігайте за ним, як би вам не кортіло “щось з цим зробити”.
 1. Подбайте про те, щоб не стати “вимушеним продавцем”. Інвестиції працюють лише в тому випадку, якщо у вас довгостроковий часовий горизонт. Не вкладайте на фондовий ринок жоден капітал, який, на вашу думку, знадобиться протягом наступних 3 (а може, навіть і 5) років. Таким чином, ви можете впевнено оперувати грошима, які інвестували на ринок, знаючи, що короткострокові цінові циркуляції не можуть завдати вам шкоди. Це також означає не використовувати кредитне плече. В іншому випадку дикі курси акцій можуть призвести до маржин-коллу, та знищити ваші інвестиції.

  Вижити з хорошим результатом – це набагато краще, ніж досягти найкращого результату, але не вижити.

 1. Спілкуйтеся. Незалежно від того, це ваші рідні, клієнти, начальник чи навіть ви сам, переконайтеся, що ви достатньо інформуєте оточуючих про власні дії. Записуйте обґрунтування своїх рішень. Це одночасно допоможе вам дотримуватися свого плану та допоможе іншим підтримувати свою віру у вас в умовах бурхливого ринкового середовища.
 1. Дійте повільно, але свідомо. Дешеві акції можуть ще більше здешевшати. А потім спуститися ще трохи. Ринки можуть знижуватися більше, ніж ви могли собі уявити. Майте на увазі, що майбутнє невизначене, а коло можливих результатів широке. Однак також пам’ятайте, що вам потрібно виконувати свій інвестиційний план, інакше ви станете здобиччю своїх поведінкових упереджень. Тому дійте в тому напрямку, який собі намітили, але робіть це поступово і не все одразу.

Ви новачок в інвестиціях та не знаєте, з чого розпочати?

незвична стратегія

Ось проста, хоч і незвична стратегія з 3 пунктів.

Вона навряд чи зробить вас наступним Уорреном Баффеттом, але, ймовірно, позбавить від проблем, допоможе отримати гідний дохід та реалізувати свої фінансові цілі:

 1. Переконайтеся, що у вас є достатньо готівки, альтернативних заощаджень або державних облігацій, щоб покривати свої витрати протягом наступних 5 років.
 1. Якщо ваш довгостроковий капітал не використовується для пункту №1 – не зважаючи на середній курс долара, на низькі індексні фонди, на жахаючі стрибки ринку, на те, що ви читаєте в новинах та на те, що робить ваш сусід… вкладайте одну й ту ж суму (або той самий відсоток від свого доходу) протягом однакового періоду часу.
 1. Пильнуйте себе, насолоджуйтесь життям та не думайте надто багато про фондовий ринок чи інвестиції. Чим більше ви будете зациклюватись на №1 та №2, тим гірше ця стратегія буде працювати.

 

За матеріалами статті “How To Invest Safely Amidst The Coronavirus Market Meltdown” журналу “Forbes”

 

До речі, нагадаємо, що “ТАС Інвест” – це не лише унікальна програма на страховому ринку, а й старт ваших безпечних інвестицій! 😉

унікальна програма на страховому ринку

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

ТОП-5 сервісів з телемедицини

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

40
Пандемія дала серйозний поштовх для розвитку нових способів діагностики та лікування. Ще не так давно онлайн медицина не користувалася попитом, але за останні ...
5 хв на читання 40
 • #Лайф-хак від ТАС
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
5 хв на читання
19.01.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Грудень 2021

Наталія Стихальська

TAS Life team

113
Фінансові консультанти підтвердять - часто на пропозицію придбати накопичувальний поліс страхування життя можна почути у відповідь “А звідки я знаю, що страхова...
6 хв на читання 113
 • #ІсторіїТАС
6 хв на читання
18.01.2022 Читати
Пенсійне забезпечення у 2022 році, або як збільшити розмір майбутньої пенсії

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

319
Напевно, найбільш обговорюваною темою року, що минув, була пенсійна реформа та впровадження накопичувальної пенсії. Наш уряд обіцяє впровадження другого рівня...
7 хв на читання 319
 • #ШколаТАС
7 хв на читання
17.01.2022 Читати
Локус контролю, або “Хто винен?”

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

145
Пропонуємо поговорити сьогодні про одну з найважливіших характеристик особистості, яка впливає на наше ставлення до оточуючого світу (включаючи і відношення до ...
5 хв на читання 145
 • #Лайф-хак від ТАС
5 хв на читання
14.01.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти