“Майбутнє належить медицині запобіжній. Ця наука, йдучи пліч-о-пліч з «лікувальною», принесе безсумнівну користь людству.”
– це слова ще з ХІХ століття Миколи Івановича Пирогова, геніального хірурга та творця воєнно-польової хірургії.
Пройшло вже майже 200 років і вони як ніколи актуальні, адже найкраще лікування захворювання це, все ж таки, його профілактика.
Наразі в нашій державі існує нагальна проблема розповсюдження онкологічних захворювань, і це друга за кількістю причина смертності населення України впродовж багатьох років.
Тож сьогодні хочемо Вам представити останні рекомендації, що були надані у 2020 році Міжнародним агентством з вивчення раку (IARC).
Найбільша кількість чоловіків йде з життя через рак легенів, шлунку, печінки, ободової та прямої кишки та стравоходу.
А найбільша кількість летальних випадків у жінок по всьому світу від наступних п’яти видів раку: раку грудей (кожна четверта захворіла, кожна шоста померла), легенів, шлунку, шийки матки, прямої та ободової кишки.
При цьому у багатьох країнах, що розвиваються, рак шийки матки є найпоширенішим типом раку у жінок. При цьому вакцинація від типів вірусу папіломи людини (HPV) високоонкогенного ризику (які й спричиняють майже всі випадки раку цієї локалізації) є безпечною, ефективною та критичною у боротьбі з раком шийки матки. Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) наголошує, що можна було б запобігти 9 з 10 випадків виникнення раку легень у пацієнтів в Європі.
IARC розробило та запропонувало спеціалізований документ – “Європейський кодекс боротьби проти раку“, що має наступні рекомендації:
- Не паліть. Не вживайте будь-яку форму тютюну.
- Зробіть свій будинок вільним від тютюнового диму. Підтримуйте правила щодо заборони куріння на робочому місці.
- Вживайте заходів для здорової ваги тіла – регулярні фізичні навантаження та фізична культура.
- Будьте фізично активними у повсякденному житті. Обмежте час, який ви проводите сидячи (не забувайте про 5-хвилинні руханки кожні 60 хвилин сидячої роботи).
- Здорово харчуйтеся, а саме їжте багато цільнозернових продуктів, бобових, овочів та фруктів. При цьому обмежте вживання висококалорійної їжї з високим вмістом цукру або жиру, а також червоного м’яса, продуктів з високим вмістом солі і уникайте солодких напоїв, а також обробленого м’яса.
- Якщо ви вживаєте алкоголь будь-якого типу, обмежте споживання. Не вживати алкоголь краще для профілактики раку.
- Уникайте надмірного перебування на сонці, особливо це небезпечно для дітей. Використовуйте на відпочинку якісні засоби захисту від сонця.
- На робочому місці захистіть себе від речовин, що викликають рак, дотримуючись інструкції з охорони праці.
- З’ясуйте, чи не піддаєтесь ви випромінюванню від природного високого рівня радону безпосередньо у Вас вдома або в офісі. Впроваджуйте заходи для зниження внутрішнього опромінення через вдихання радонових газів.
- Для жінок: грудне вигодовування зменшує ризик раку матері. Якщо можете, годуйте дитину грудьми. Пам’ятайте, замісна гормональна терапія (ЗГТ) збільшує ризик деяких видів раку. Обмежте використання ЗГТ.
- Переконайтеся, що ваші діти беруть участь у програмах вакцинації від гепатиту В (для новонароджених) та вірусу папіломи людини (HPV) (для дівчаток).
- Плануйте для себе обов’язкову участь у відповідних скринінгових програмах для раку кишечника (чоловіки та жінки), молочної залози та шийки матки (жінки) відповідно віку.
З нашого боку для наступної статті ми підготуємо для Вас інформацію, щодо переваг та недоліків різних сучасних скрінінгових програм, а також розповімо про перспективи ранньої діагностики для суттєвого зниження смертності від онкологічних захворювань.
До наступних зустрічей і будьте здорові!