Анастасія Ведишева

Несолодка хвороба – цукровий діабет

21.05.2021 311

Не хотіли б лякати вас з перших рядків блогу, але факти не дуже втішні: згідно з прогнозом Міжнародної діабетичної федерації, до 2030 року кожен десятий дорослий на Землі буде хворіти на діабет.
На сьогоднішній день цей діагноз вже поставлений 422 мільйонам (або ж 7%) населення нашої планети.
Найстрашніше, що більше 50% людей навіть не підозрюють, що хворі на діабет, адже ця хвороба дуже підступна і часто тривалий час протікає безсимптомно, в прихованій формі.

Тож саме час дізнатись про цю хворобу більше, щоб роспізнати перші симптоми, вчасно вжити заходів, а ще краще – профілактувати її появу.

Які бувають типи діабету?

Цукровий діабет першого типу (ЦД1) – це захворювання, при якому імунна система організму націлюється на клітини підшлункової залози, в яких виробляється гормон інсулін. В результаті ці клітини гинуть. Це і є та сама ситуація, при якій інсуліну в організмі зовсім немає. Відповідно, нема чому подіяти на глюкозний транспортер, а глюкоза не потрапляє в клітину. Виникає дуже цікава ситуація, коли людина поїла, однак її клітини «поїсти» не можуть.

На відміну від СД1, при цукровому діабеті другого типу (ЦД2) з інсуліном все може бути в порядку. Його може бути навіть більше норми. Це пов’язано з тим, що клітини організму стають несприйнятливі до дії гормону. Підшлункова залоза може почати виробляти більше інсуліну, щоб компенсувати клітинну резистентність, тому рівень інсуліну може бути вищою за норму. Резистентність може виникнути з різних причин, але суть одна – взаємодія гормону з кліткою порушується, через що глюкоза знову не може потрапити всередину клітин і знаходиться в крові.

Крім того, існує так званий гестаційний цукровий діабет, який спостерігається виключно у вагітних жінок. При гестаційному цукровому діабеті також спостерігається підвищений рівень глюкози в крові, проте цей рівень нижче, ніж у випадку звичайного СД.

Чим небезпечний діабет?

Важливо усвідомити, що школить організму навіть не діабет, як такий, а його ускладнення, які виникають, в тому числі, за відсутності лікування.
Так, діабет з часом приводити до ураження серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів.
У дорослих людей з діабетом ризик розвитку інфаркту та інсульту в 2-3 рази вище.
У поєднанні зі зниженням кровотоку невропатія (пошкодження нервів) нижніх кінцівок підвищує ймовірність появи на ногах виразок, інфікування і, в кінцевому рахунку, необхідність ампутації.
Діабетична ретинопатія, яка є однією з важливих причин сліпоти, розвивається в результаті тривалого ушкодження дрібних кровоносних судин сітківки. З діабетом можуть бути пов’язані 2,6% випадків сліпоти у всьому світі.
Цукровий діабет також відноситься до числа основних причин ниркової недостатності.

А скільки хворих на діабет в Україні?

На жаль, в нашій країні на сьогоднішній день відсутні офіційні статистичні дані про захворюваність на цукровий діабет. Адже, починаючи з 2018 року, офіційні дані про захворюваність за більшістю нозологій в країні ліквідовані.
Але за останніми офіційними даними МОЗ, за 2017 рік в Україні налічувалося 1,27 млн. хворих на ЦД (з них 10 000 дітей до 18 років). Серед всіх українців з діагнозом цукровий діабет 200 000 чоловік потребують щоденного прийому інсуліну.
Щорічно реєструється 100 тисяч нових випадків захворювання, а недіагностованих людей з діабетом в Україні, на думку лікарів, майже стільки ж, скільки і діагностованих – близько 1 млн.

Профілактика та виявлення діабету на ранніх стадіях в Україні практично відсутні, тому що первинний рівень медичної допомоги, де лікарі зобов’язані цим займатися недофінансовано і недоукомплектований лікарями і обладнанням.
Тому контроль за власним здоров’ям – як і раніше – залишається в руках самих українців: оскільки на початковій стадії діабету симптомів практично непомітно, всім дорослим пацієнтам, які досягли 40 років, рекомендується щорічно здавати кров на цукор, щоб вчасно діагностувати початок захворювання і запобігти його подальшому розвитку.
Тож далі поговоримо про основні симптоми.

“Тривожні дзвіночки” діабету

Якщо ви помітили будь-які зміни в самопочутті, постійно повторювані неприємні симптоми, радимо негайно звернутись до лікаря.
Ознаками цукрового діабету можуть бути:

 • почуття невгамовної спраги і металевий присмак у роті,
 • зміна маси тіла, схуднення або збільшення ваги,
 • часте нічне сечовипускання,
 • підвищений апетит, постійне відчуття голоду і потреба в солодкому,
 • свербіж шкірних покривів, стоп та долонь,
 • погане загоювання ран,
 • схильність до дерматологічних захворювань і грибкових інфекцій,
 • випадання і ослаблений ріст волосся,
 • постійна слабкість і сонливість,
 • стоматологічні проблеми, часті стоматити і хвороби пародонту.

Крім підвищеної втоми, хворий може відчувати втрату якості зору. Так проявляється токсичний вплив цукру на всі клітини організму.
У сечі підвищується рівень ацетону, а особливо уважні родичі можуть помітити характерний запах ацетону з рота хворої на діабет людини.

Якщо ви помітили у себе перераховані вище ознаки, терміново зверніться до лікаря, щоб виміряти рівень цукру в крові і почати медикаментозну терапію.

Варто пам’ятати, що з розвитком діабету пов’язують такі фактори ризику:

 • вік старше 35 років,
 • надлишкову масу тіла, ожиріння,
 • низьку фізичну активність,
 • сімейний анамнез,
 • нездорове харчування і звичку швидко їсти,
 • стреси, куріння, погану екологію.

Профілактика

Для того, щоб попередити виникнення діабету 2-го типу і пов’язаних з ним ускладнень, необхідно:

 1. підтримувати здорову масу тіла;
 2. регулярно займатись фізичною активністю;
 3. дотримуватися здорового харчування і зменшувати споживання цукру і насичених жирів;
 4. утримуватися від вживання тютюну, адже куріння підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

У підсумку – для профілактики діабету просто дотримуйтесь основних правил здорового способу життя 🙂

Життя з діабетом

В даний час сучасній медицині невідомі випадки повного одужання від діабету, однак при правильному догляді і терапії можна прожити багато років з мінімумом ускладнень.

Фахівці кажуть, що діабет – це не вирок, а спосіб життя. З цим захворюванням можна прожити до похилого віку.
Є відомі спортсмени, артисти, лікарі, музиканти, яким хвороба не заважає ставити рекорди і працювати з повною віддачею, а жити з задоволенням.

Сучасна ендокринологія в останні роки просунулася в плані відкриття нових груп цукрознижувальних препаратів та засобів самоконтролю. Використання новітніх досягнень медицини і дотримання деяких правил допомагають людям зберегти життєву активність.
Для того, щоб відчувати себе добре, також потрібно зберігати позитивний настрій і слідувати рекомендаціям обраного вами фахівця, разом з яким можна йти по життю і управляти лікуванням діабету.

Тож слідкуйте за власним здоров’ям та бережіть себе!

 

За матеріалами статті “Medical myths: All about diabetes” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

7
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 7
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

53
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 53
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Як працює страхування з TAS life. Серпень 2021

Михайло Холоділін

TAS Life team

117
Є таке правило стосунках - без різниці ділових чи особистих - дивитись не на слова, а на справи. Можна запевняти “Да я заради тебе - хоч зірку з неба!”, а по...
8 хв на читання 117
 • #ІсторіїТАС
8 хв на читання
16.09.2021 Читати
Чому відмовила страхова компанія?

Наталія Кочешкова

Наталія Кочешкова

218
Ви звернулись за виплатою до страхової компанії, а отримали відмову? Неприємно... Але давайте розбиратися! Навіть благодійні організації не можуть допомогти в...
3 хв на читання 218
 • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти